גרסה לגולשים עם מוגבלויות גרסה לגולשים עם מוגבלויות
הסל נשמר ל 00:00 דקות
הוסיפו !BRAVO למועדפים

קופת !BRAVO

  • לתשלום: 3221* או 072-275-3221
  • א׳-ה׳ 8:00-22:00, ו׳ 8:00-15:00, ש׳ 9:00-21:00
http://www.facebook.com/CupatBravo4u
תיאטרון ישראלי

הצגה - הבנות של אבא

הצגה - הבנות של אבא
ארכיון תאריך: 27 מאי 2017

משך: שעה וחצי

תיאטרון היהלום: הזמנת כרטיסים לכל ההופעות

הצגת תיאטרון הבנות של אבא העולה עוסקת באליהו ושלוש בנותיו הצעירות המתגוררים בעיראק. בעיצומו של חג השבועות, על רקע עלית הנאציזם באירופה, פרץ בשנת 1941 פוגרום עקוב מדם ביהודי עיראק שנמשך מספר ימים. אליהו מבין כי מקומה של המשפחה הוא בארץ ישראל והוא נמלט אליה עם בתו מרים שנעצרה איתו על רקע פעילותה במחתרת הציונית. את בתו הקטנה, מזל, הוא מפקיד בידיו של דאוד ואימו בבגדד, מחשש שלא תעמוד במנוסה ארצה. בתו הבכורה ג'ולי כבר עקרה לארץ ישראל עוד קודם לכן עם אם-המשפחה לצורך ניתוח. ג'ולי הייתה ארוסתו של דאוד אך המצב אילץ את אליהו להפריד ביניהם. בינתיים בעיראק, נושא דאוד את מזל לאישה ונולד להם בן. מזל מגלה שדאוד בוגד בה ומחליטה להימלט אף היא לארץ ישראל, אך בנה הפעוט לא שורד את התלאות ומת.

ההצגה בנויה מחלקים של האירועים בעיראק ומהמתרחש כעבור שנים בישראל, בתקופת מלחמת המפרץ. נכדתו של אליהו, סיגל, מתעתדת לנסוע ללימודים בלונדון ואגב כך מבקשת לחשוף בפניה את כל הסודות הכמוסים שהיו צרורים בלב אחיותיה ועל מה שאירע בניכר. 

ההצגה מתובלת בשירים מקורים ובלחנים של העדה, בביטויים ובפכים קטנים המוסיפים נופך קל ואולם גם משרטטים תמונה כואבת על כל מה שאירע ועל כל תהפוכות הגורל. ההיסטוריה הפרטית של המשפחה, שופכת אור על תקופה קשה ליהדות עיראק ומאבקה לעלות ארצה. המחזה נכתב בידי גילית יצחקי שגם מגלמת את ג'ולי. אורי גבריאל, במאי ההצגה ומגלם דמותו של אליהו, ביים מחזה קולח, מרגש ונוקב, המעלה אמנם גם מנות צחוק, אבל גם הרבה לחלוחית בעיניים. 

גבריאל הוא שחקן מקצועי ומרשים. הוא מגלם את  דמותו של אליהו, ראש המשפחה, המתייסר בין המעשים הנכונים שעליו לעשות לבין המציאות שכופה עליו לנהוג אחרת. משחקו הוא מעולה ומשובח. גילית יצחקי כג'ולי היא טובה מאוד, הדמות מעוצבת כהלכה ומדגימה היטב את המסורת העיראקית על לחניה ופתגמיה. ההצגה שכתבה היא מצוינת ובנויה היטב, קולחת ומרגשת. שרון מלכי שמש היא נהדרת כמרים הבת שחוברת למחתרת היהודית בעיראק. סצנות שחרורה, תמורת שוחד ומשחקה שם ובארץ הם מצוינים.

מערכת Orphusגילית שגיאת כתיב? סמן טקסט באמצעות העכבר ולחץ Ctrl+Enter